Wesołych świąt!
Dwoje nauczycieli naszej szkoły, p. Sylwia Witkowska i p. Artur Sulikowski uczestniczyło w marcu 2026 w mobilnościach Erasmus+ typu job shadowing do szkoły w Barcelonie. Nauczyciele obserwowali szkołę, zajęcia, organizację różnych wydarzeń i sposób pracy z uczniami. Każde z nich miało różne zadania z uwagi na fakt, że mają odmienne obowiązki zawodowe. Pani Witkowska skupiła się na aspektach pomocy psychologiczno-pedagogicznej i sposobów, w jakie jest ona udzielana w odwiedzanej szkole, a Pan Sulikowski obserwował metody pracy z wykorzystaniem ruchu, motywowania do ruchu i sposobach jego wykorzystania. Był to bardzo owocny czas, a zaobserwowane aspekty pracy szkoły zostaną wdrożone do naszej codziennej praktyki.
W czwartek uczestnicy mobilności do Barcelony wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Montserrat, gdzie oprócz zwiedzenia klasztoru mieli okazję wysłuchać zapierającego dech w piersiach występu chóru chłopięcego Escolania. Uczniowie wspięli się na punkt widokowy, skąd mieli okazję rzucić okiem na przepiękną panoramę. Wieczorem w szkole odbyła się uroczysta kolacja z udziałem uczniów goszczących i goszczonych, nauczycieli i rodzin goszczących, które przygotowały lokalne przysmaki. Nie obyło się bez tańców, zarówno lokalnych, jak i tych, które są polską domeną, czyli poloneza i belgijki. Na koniec uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie mobilności. Ten tydzień na pewno zostanie w pamięci uczestników na zawsze!
Kolejny dzień pobytu uczniów w szkole w Barcelonie przyniósł nowe wrażenia, aktywności i zadania do wykonania. Uczniowie poznawali tradycyjne gry i tańce katalońskie, które następnie próbowali wykonać. Opracowywali, a potem prezentowali społeczności szkolnej efekty swojej pracy grupowej nad ustaleniem zestawu wartości istotnych dla europejskich nastolatków, szukali podobieństw i różnic. Prace miały postać plakatów. Popołudnie spędzono na integracji nieformalnej pod opieką rodzin goszczących.