Międzynarodowy Dzień Kropki to święto, które od 2008 roku stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów oraz pobudzania wyobraźni dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystko rozpoczęło się w 2003 roku, kiedy Peter H. Reynolds wydał książkę dla dzieci „The Dot” (czyli “Kropka”), w której opowiedziana została historia małej Vashtii. Nieśmiała dziewczynka, dzięki mądrej nauczycielce od plastyki, uwierzyła w siebie i poznała swój talent, inspirując tysiące nauczycieli do działania i celebrowania Dnia Kropki. Kropka z książeczki o Vashti stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji - Międzynarodowego Dnia Kropki. 

Od pięciu lat 15 września obchodzi się International Dot Day. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie i nauczyciele na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. Powstają kropkowe dzieła sztuki, filmy animowane, matematyczne łamigłówki, labirynty, festiwale talentów.
W naszej świetlicy po raz drugi został zorganizowany "Dzień Kropki". Już tydzień wcześniej świetlica zaczęła przygotowania do tego niezwykłego dnia, były wycinane kółka, dekorowane sale rozpoczęto prace plastyczne. Odbyły się również liczne zabawy, a wśród nich:
-oglądanie filmu „Kropka” („Kropka z lektorem” Youtube).
-rozmowa na temat treści filmu.
-zabawy kropeczkami.
-kto odnajdzie najwięcej kropek ukrytych w sali?
-zabawy matematyczne:
-przeliczanie
-segregowanie
-układanie „pociągów” z kropeczek
- porównywanie długości
-porównywanie liczebności zbiorów
-układanie kompozycji z kropek w małych zespołach
-Świat zaklęty w kropce”
- aktywność plastyczna zgodna z zainteresowaniami dzieci, dostosowana do ich możliwości tak, aby każde dziecko osiągnęło sukces jak Vasthi.
Dzieci wykonywały też prace pobudzające ich kreatywność. Ulubionymi okazały się:
-wypełnianie malowanki pt. „Kolorowe kółko”;
-wypełnianie mandali;
-"Kropkowane zwierzę"-praca plastyczna (farby, pisaki) -Kropkowany zawrót głowy"
|-zadania matematyczne,
-"Jesienne drzewo";
- "Sowy w plastelinowe kropki"
- "Kropkowe Koło fortuny"
-Zabawy animacyjne inspirowane kropką.
- "Skacz przez hula- hop" - zabawy ruchowe z wykorzystaniem kółek.
-Gry i zabawy kreatywne
-„Co wyczarować z kółka?”
- twórcza aktywność plastyczna. (dzieci otrzymują odrysowane kontury kół, dorysowując dowolne elementy np. twarze, kwiaty, pojazdy, zegary itp.
-Tworzenie obrazka z kolorowych kropek (wcześniej przygotowanych przez nauczyciela)
– przyklejanie, dorysowywanie brakujących elementów.
-„Kropeczkowy obrazek”
- zgodnie z inwencją dzieci (dowolny wybór techniki i materiałów).
Nauczycielki świetlicy zorganizowały również wystawę wszystkich prac. Na koniec tego dnia pełnego samych niezapomnianych wrażeń podsumowano zajęcia. Przesłaniem" Dnia Kropki" w świetlicy szkolnej było budowanie wiary we własne możliwości i pozytywnego obrazu samego siebie, bo każdy uczeń w PSP nr 34 w Radomiu jest najważniejszy , a każdy nauczyciel dba o jego wszechstronny rozwój.
Nauczyciele-wychowawcy świetlicy.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem